Epoksi Grenli Kaplama

Epoxy Grenli (portakal kabuğu desenli) Zemin Kaplamadaki Amaç:

Epoksi grenli (portakal kabuğu desenli) kaplama temizlenmesi kolay ve toz tutmayan genel ağır trafiğe maruz kalan alanlarda tercih edilen bir zemin kaplama malzemesidir. Kolay temizlenir orta oranda mekanik mukavemeti  ve kimyasal dayanımı vardır.
Epoksi grenli kaplama, yeni beton zeminlerde veya asinmiş, çukurlaşmış, zedelenmiş beton zemin yüzeylerini parlak, yoğun ve yari pürüzlü bir hale getiren  bir zemin kaplama türüdür. Kimyasal nitelikli bu kaplama ile zeminler hızlı, dayanıklı bir şekilde oluşturulabilir. Zemin kaplaması yapıldıktan yaklaşık bir gün sonra üzerinde  yürüme için hazır hale gelir. Tam mekanik ve kimyasal dayanım için 7 gün beklenerek ağır yüke maruz bırakılmamalıdır.

1. Yüzey Hazırlığı Yapılması

Epoksi kaplama isinin birinci adimi olarak; gevsek parçacıkların, düşük mukavemetli şerbet tabakasının alınması ve yüzeyin pürüzlendirilmesi amacıyla, yüzey hazırlığı yapılacaktır. Aderansi azaltacak veya engelleyecek; her türlü toz, boya, yağ, gres benzeri kir yüzeyden temizlenecektir. Yağın çok derinlere islediği tabakalar var ise bu tabakaların kaldırılması gerekebilir. Yağlı bir yüzeye epoksi uygulaması yapılmaz. Yüzeyler sağlam, temiz, pürüzlü ve açık gözenekli bir hale getirilir. Kuşgözü boşluklar, delikler tamamen açik hale getirilecektir. Hazırlanmış yüzeylere bir sonraki aşamada epoksi astar uygulaması yapılacaktır. Epoksi astar yüzey ile yapılacak kaplama arasındaki bağlayıcı katmandır. Astarın görevini yapabilmesi, betona tutunabilmesi için yüzey hazırlığının tekniğine uygun bir şekilde yapılması çok önemlidir.

2. Yüzey Tamiratı Yapılması

Çukur, çatlak, kirik, segregasyon gibi hatalar epoksi astar ve epoksi harç ile yapılır. 4-5 mm den daha derin ve büyük alanlı tamiratlar epoksi kaplamaya uygun çimento esaslı tamir harçları ile de yapılabilir. Çatlakların derin olması ve zeminden su gelme tehlikesi var ise epoksi enjeksiyon yapılarak çatlak kesicinin doldurulması gereklidir. Çatlakların zaman içinde hareket ederek kaplamaya yansıması olasılığı var ise, cam elyaf ile güçlendirerek tamirat yapılması konusu değerlendirilmeli. Bu durumda epoksi uygulama yapmadan önce uyulması gereken nem şartlarına ve bekleme sürelerine dikkat edilmelidir.

3. Epoksi Astar Uygulaması

Temizlenmiş, çatlak ve derz tamiratı yapılmış, nem ve su sorunları olmayan betonarme yüzey, epoksi astar atılmaya uygun hale getirilmiştir. Yüzeye solventsiz epoksi astar uygulanır. Malzeme sarfiyati yüzey koşullarına göre değişiklik göstermektedir. solventsiz epoksi astar, yüzeye rulo ile tek kat emprenye edilmelidir. Astar üzerine kuvars kumu serpilecektir. Epoksi astar; boşlukları doldurur, yüzeyin darbe ve kimyasal direncini arttırır, ayni zamanda kendisinden sonra gelen katların yüzeye yapışmasını sağlar.

4,Epoksi Kaplama Ara Kat Uygulaması
Epoksi astar uygulanan yüzeyler nem, toz ve hava akımından korunmalı, herhangi bir şekilde yaya veya araç trafiğine açılmamalıdır. Hava ve ortam sıcaklığına bağlı değişmekle birlikte astar uygulamasından 8 saat sonra üzerine epoksi kaplama malzemesi uygulanır. epoksi kaplama malzemesi istenilen renkte ve mala ile uygulanır.

5,Epoksi Kaplama II. Ara Kat Uygulaması

Zeminin düzgünlüğüne göre 1 veya 2 kez tekrarlanabilir.

6,Epoksi Kaplama Son Kat Uygulaması

Epoksi ara kat uygulanan yüzeyler nem, toz ve hava akımından korunmalı. Herhangi bir şekilde yaya veya araç trafiğine açılmamalıdır. Hava ve ortam sıcaklığına bağlı değişmekle birlikte ara kat uygulamasından 8 saat sonra üzerine son kat olarak, epoksi kaplama uygulanır. Hava ve ortam sıcaklığına bağlı olarak, yüzey 48 saat içinde yaya trafiğine açılabilir.

   Genel Notlar:

• Kaplanacak alan bos ve temiz olacaktır.
• Zemin kaplaması işlemi sırasında diğer çalışanların girmesine izin
verilmeyecektir.
• Bütün pencere ve kapılar yerleştirilmiş ve kapalı olacaktır.
• Yüzeyde su sızıntısı olmamalıdır. 

Özellikleri

• Orta kalınlık sınıfına girer,
• Yarı pürüzlü ( grenli-portakal kabuğu desenli ) yüzey
• Toz tutmaz, su geçirmez
• Sürtünme, darbeye ve aşınmaya orta oranda dayanıklı
• Temizlenmesi kolay
• Hızlı ve kolay uygulanabilir
• Bakim ve onarımı kolay ve ucuz
• Zemine yüksek yapışma niteliği

 Kullanım Alanları

Epoksi Grenli(portakal kabuğu desenli) Kaplama, tüm endüstriyel döşemelerde, ilaç fabrikaları, showroomlarda kimyasal fabrikalar, hastaneler, elektrik fabrikaları, makine fabrikaları, gıda üretim tesisleri, kimyasal fabrikalar, tekstil fabrikaları, giyim atölyeleri, plastik üretim tesisleri, otomotiv sektörü ve tüm depolarda farklı renk tercihleri ile kullanılabilmektedir.

DUYURU: Daha detaylı bilgi ve fiyat almak için firmamızı arayabilir veya iletişim formundan bize ulaşabilirisiniz,  ayrıca keşif  hizmetlerimiz ücretsizdir…

Epoksi Grenli Kaplama