Aside Dayanıklı Laminasyonlu Multilayer Epoksi Kaplama

1. Yüzey Hazırlığı Yapılması: Epoksi kaplama işinin birinci adımı olarak; gevşek parçacıkların, düşük mukavemetli şerbet tabakasının alınması ve yüzeyin pürüzlendirilmesi amacıyla, yüzey hazırlığı yapılacaktır. Aderansı azaltacak veya engelleyecek; her türlü toz, boya, yağ, gres benzeri kir yüzeyden temizlenmelidir. Yağın çok derinlere işlediği tabakalar var ise bu tabakaların kaldırılması gerekebilir. Yağlı bir yüzeye epoksi uygulaması yapılmaz. Yüzeyler sağlam, temiz ve pürüzlü hale getirilir. Hazırlanmış yüzeylere bir sonraki aşamada epoksi astar uygulaması yapılacaktır. Epoksi astar yüzey ile yapılacak boya arasındaki bağlayıcı katmandır. Astarın görevini yapabilmesi, betona tutunabilmesi için yüzey hazırlığının tekniğine uygun bir şekilde yapılması çok önemlidir.

2.Yüzey Tamiratı Yapılması: Çukur, çatlak, kırık, segregasyon gibi hatalar epoksi macun ve epoksi harç ile yapılır. 4-5 mm den daha derin ve büyük alanlı tamiratlar epoksi kaplamaya uygun çimento esaslı tamir harçları ile de yapılabilir. Çatlakların derin olması ve zeminden su gelme tehlikesi var ise epoksi enjeksiyon yapılarak çatlak kesidinin doldurulması gereklidir. Çatlakların zaman içinde hareket ederek kaplamaya yansıması olasılığı var ise, cam elyaf ile güçlendirerek tamirat yapılması konusu değerlendirilmelidir. Bazı durumlarda epoksi enjeksiyon ile nem ve su transferi engellenememektedir. Bu durumlarda çatlak kesidini ve altındaki boşlukları dolduracak reaktif poliüretan enjeksiyon uygulaması yapılmalıdır. Bu durumda epoksi uygulama yapmadan önce uyulması gereken nem şartlarına ve bekleme sürelerine dikkat edilmelidir.

3. Epoksi Astar Uygulaması: Temizlenmiş, çatlak ve derz tamiratı yapılmış, nem ve su sorunları olmayan betonarme yüzey, epoksi astar atılmaya uygun hale getirilmiştir. Yüzeye solventsiz epoksi astar uygulanır. Epoksi malzeme hazırlanırken önce A bileşeni (epoksi reçine) düşük devirli karıştırıcı ile karıştırılır, karıştırma işlemi devam ederken yavaş yavaş B bileşeni (epoksi sertleştirici) üzerine ilave edilir ve malzeme homojen hale gelinceye kadar karıştırma işlemi sürer. Malzeme sarfiyatı yüzey koşullarına göre değişiklik göstermektedir. solventsiz epoksi astar, yüzeye rulo ile tek kat emprenye edilmelidir. Epoksi astar; boşlukları doldurur, yüzeyin darbe ve kimyasal direncini arttırır, aynı zamanda kendisinden sonra gelen katların yüzeye yapışmasını sağlar.

4. Aside Dayanıklı Epoksi Kaplama Laminasyon Uygulaması:solventsiz epoksi astar uygulanan yüzeyler nem, toz ve hava akımından korunmalı, herhangi bir şekilde yaya veya araç trafiğine açılmamalıdır.  uygun gramajda cam elyaf yüzey üzerine serilir ve elyafa solventsiz epoksi astar metal mala ile emdirilir. Üzerine silis – kuvars dolgu serpilir.

5, Aside Dayanıklı Epoksi Kaplama Ara Kat Uygulaması: fleks zımpara ile pürüzlendirilir, üzerine kimyasal dayanımı yüksek solventsiz epoksi kaplama malzemesi mala ile uygulanır. Uygulama yapmadan önce üzerine dolgu serpilmiş yüzey üzerindeki gevşek malzemeler endüstriyel süpürgeler yardımı ile süpürülerek alınır. Epoksi ara kat malzemesi hazırlanırken önce A bileşeni (epoksi reçine) düşük devirli karıştırıcı ile karıştırılır, karıştırma işlemi devam ederken yavaş yavaş B bileşeni (epoksi sertleştirici) üzerine ilave edilir. Malzeme homojen hale geldikten sonra C bileşeni (silis-kuvars dolgu) yavaş yavaş ilave edilir. karıştırıldıktan sonra ara kat uygulamasına geçilebilir. İstenilen renkte ve mala ile uygulanır.

6. Aside Dayanıklı Epoksi Kaplama Son Kat Uygulaması: solventsiz epoksi ara kat uygulanan yüzeyler zımpara ile pürüzlendirilir, üzerine kimyasal dayanımı yüksek solventsiz epoksi boya uygulanır. Epoksi kaplama son kat malzemesi hazırlanırken önce A bileşeni (epoksi reçine) düşük devirli karıştırıcı ile karıştırılır, karıştırma işlemi devam ederken yavaş yavaş B bileşeni (epoksi sertleştirici) üzerine ilave edilir ve bileşenler homojen oluncaya kadar karıştırmaya devam edilir. Karıştırıldıktan sonra ara kat uygulamasına geçilebilir. Uygulama bittiğinde hafif pürüzlü bir yüzey elde edilir. Hava ve ortam sıcaklığına bağlı olarak, yüzey 48 saat içinde yaya trafiğine açılabilir.

Genel Notlar: Kaplanacak alan boş ve temiz olacaktır. • Zemin kaplaması işlemi sırasında diğer çalışanların girmesine izin verilmeyecektir. • Bütün pencere ve kapılar yerleştirilmiş ve kapalı olacaktır. • Hava dolaşımı ve yüzeyde su sızıntısı olmamalıdır.

Kullanim Alanlari

ASİDE DAYANIKLI EPOKSİ Kaplama, tüm kimyasal ve asit fabrikalarında  farklı renk tercihleri ile kullanılabilmektedir.

DUYURU: Daha detaylı bilgi ve fiyat almak için firmamızı arayabilir veya iletişim formundan bize ulaşabilirisiniz,  ayrıca keşif  hizmetlerimiz ücretsizdir…

Aside Dayanıklı Laminasyonlu Multilayer Epoksi Kaplama